Przebojowy koncert. Tak można z pewnością określić wieczór w Filharmonii Łódzkiej 6 listopada, kiedy miejscowa orkiestra pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego wraz z Agatą Szymczewską jako solistką przedstawiła utwory tyleż efektywne, co dobrze zinterpretowane, a przy tym cieszące się dużą popularnością wśród melomanów.
(...) W drugiej części wieczoru w sali zapanował nastrój południowej fiesty dzięki Kaprysowi hiszpańskiemu op. 34 Mikołaja Rimskiego-Korsakowa oraz Trójgraniastemu kapeluszowi Manuela de Falli. Orkiestra i dyrygent ochoczo rzucili się w wir porywającej rytmiki, roztaczając przed publicznością kipiący ekspresją wielobarwny spektakl dźwiękowy. Śmiałe kontrasty, sugestywne zmiany tempa, wysmakowana artykulacja, trafność akcentu, bardzo dobre w większości solówki, z rozbudowaną skrzypcową koncertmistrza w Kaprysie na czele, a nade wszystko radość muzykowania - stanowiły o sile i sukcesie obu interpretacji. Nic dziwnego, że długo dziękowano wykonawcom za stworzenie iście karnawałowego nastroju w ten szary listopadowy wieczór.

RUCH MUZYCZNY nr 25/2009, 13 grudnia 2009, Witold Paprocki - Przebojowy koncert

(...) Jerzy Salwarowski prowadził orkiestrę towarzyszącą pianiście z żelazną konsekwencją, precyzyjnie budując nastrój, dobrze wyważając dynamikę i umiejętnie koncentrując się na wyrażeniu idei III Koncertu - jego swobody, nowatorstwa, ale i klasycznej siły.
Na finał zabrzmiała IV Symfonia e-moll op. 98 Johannesa Brahmsa, o której mówi się, że jest swego rodzaju hołdem dla Bacha. Ten mądry, ciekawy, utrzymany w elegijnym nastroju utwór można odbierać na wiele sposobów: skupić się na strukturze, dać się ponieść refleksyjności fraz.
Jerzy Salwarowski postawił na rzetelność. Jego wersja IV symfonii Brahmsa była więc zdyscyplinowana, przemyślana, niezwykle sugestywna. Nie zabrakło w niej ognia, poetyckości ani refleksji. Orkiestra grała z zaangażowaniem, czujna na rękę dyrygenta, co publiczność doceniła, nagradzając wykonanie wielkimi brawami. (...)

Gazeta Wyborcza Lublin, 31 maja 2010, "Zaczarowali słuchaczy"

powrót...

więcej...